Güncel
news-details
Makale

Hodgkin Lenfoma - Belirtileri ve Nedenleri

Hodgkin lenfoma en sık görülen semptomu boyun, koltuk altı veya kasıkta şişliktir. Şişlik genellikle ağrısızdır, ancak bazı insanlar ağrı da yapabilir.

BELİRTİLER

Şişmeye, lenf düğümünde (lenf bezleri de denir) toplanan fazla miktarda lenfosit (beyaz kan hücresi) neden olur. Lenf düğümleri, vücutta bulunan bezelye büyüklüğünde doku topaklarıdır. Enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücreleri içerirler.

Bununla birlikte, şişmiş lenf düğümleriniz varsa Hodgkin lenfomanız olması olası değildir , çünkü bu bezler genellikle enfeksiyona cevap olarak şişer.

Diğer belirtiler

Hodgkin lenfomalı bazı kişilerde daha genel semptomlar vardır. Bunlar :

   - gece terlemeleri

   - kasıtsız kilo kaybı

   - yüksek bir sıcaklık (ateş)

   - ısrarlı bir  öksürük veya nefessiz kalma hissi

   - cildin her tarafına kalıcı kaşıntı

Diğer semptomlar vücutta genişlemiş lenf bezlerinin nerede olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin, karın (karın) etkilenirse, karın ağrısı veya hazımsızlık olabilir.

Birkaç lenfoma hastasında teşhis edildiğinde kemik iliğinde anormal hücreler bulunur. Bu durum aşağıdakilere yol açabilir:

   - kalıcı yorgunluk veya halsizlik

   - enfeksiyon riskinde artış

   - aşırı kanama - burun kanaması ,  ağır dönemler ve deri altındaki kan lekeleri gibi

Bazı durumlarda, Hodgkin lenfomalı insanlar, alkol içerken lenf bezlerinde ağrı yaşarlar.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, özellikle başka enfeksiyon belirtileri göstermeden sürekli şişmiş bezleriniz varsa, bir doktora görünmekte fayda vardır. Semptomların Hodgkin lenfomadan kaynaklanma olasılığı düşük olsa da, kontrol edilmeleri en iyisidir.

NEDENLERİ

Hodgkin lenfomaya, B lenfosit adı verilen bir tür beyaz kan hücresinin DNA'sındaki bir değişiklik (mutasyon) neden olur, bunun nedenİ tam olarak bilinememektedir.

DNA, hücrelere, ne zaman büyüyüp çoğalacakları gibi temel bir talimatlar kümesi verir. DNA'daki mutasyon bu talimatları değiştirir, böylece hücreler büyümeye devam eder ve kontrol edilemeyecek şekilde çoğalabilirler.

Anormal lenfositler genellikle, boynunuz veya kasıklarınız gibi vücudun belirli bir bölgesindeki bir veya daha fazla lenf düğümünde çoğalmaya başlar. Zamanla, anormal lenfositlerin vücudunuzdaki diğer bölgelere yayılması mümkündür;

   - kemik iliği

   - dalak

   - karaciğer

   - cilt

   - akciğer

En çok risk altında olan kimlerdir?

Hodgkin lenfomayı tetikleyen ilk mutasyonun nedeni bilinmemekle birlikte, bir dizi faktör, durumu geliştirme riskinizi artırabilir. Bunlar :

    - HIV gibi bağışıklık sisteminizi zayıflatan tıbbi bir duruma sahip olmak

   - Bağışıklık sisteminizi zayıflatan tıbbi tedaviye sahip olmak - örneğin, bir organ nakli sonrası bağışıklık sisteminizi baskılamak için ilaç almak

   - Daha önce Epstein-Barr virüsüne (EBV) maruz kalmak - salgın hummaya neden olan yaygın bir virüs

   - Aşırı kilolu olmak ( obez ) - bu kadınlarda erkeklerden daha fazla risk faktörü olabilir 

   - Muhtemelen kemoterapi veya radyoterapi ile tedavi 

nedeniyle Hodgkin olmayan lenfoma geçirmiş olması

Hodgkin lenfoma bulaşıcı değildir ve ailelerde genetik olduğu düşünülmemektedir. Her ne kadar birinci derece bir akraba (ebeveyn, kardeş veya çocuk) lenfoma olmuşsa, riskiniz artmış olsa da, bunun kalıtımsal bir genetik hata veya yaşam tarzı faktörleri nedeniyle olup olmadığı açık değildir.

Hodgkin lenfoma her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğu vakada 20'li veya 70'li yaşlarda insanlarda teşhis edilir. Bu durum erkeklerde kadınlara göre biraz daha yaygındır.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.