Güncel
news-details
Makale

Kayropraktik veya Osteopati: Kimi Görmelisiniz?

Bazı insanlar sırt ağrıları için bir Kayropraktik veya Osteopati'yi görünmeyi tercih eder. Her iki doktor da sağlıklı bir omurgaya sahip olmanın, tüm vücudun genel sağlığı ve bütünlüğü için çok önemli olduğuna inanmaktadır.

Ancak bazı temel farklılıklar da var. Hangi profesyonelin göreceğini seçmeden önce, ikisinin nasıl benzer olduğunu ve nasıl farklı olduklarını anlamak yardımcı olacaktır.

Kayropraktörler

Kayropraktik bakım disiplini 1895 yılında kurulmuştur. Kayropraktörler biyomekaniklere dikkat etmeye odaklanmaktadır. Omurganın yapısının ve ne kadar iyi çalıştığının kas-iskelet sistemi ve nörolojik sistemi etkilediğine inanırlar.

Kayropraktörler , omurgayı manipüle ederek ağrıyı (ve bazen başka problemleri) tedavi eder. Omurgayı tekrar hizaya sokmak için “ayarlamalar” yaparlar. Kayropraktörler , omurganın uygun hizada olması durumunda, vücudun kendini iyileştirebileceğine inanır. Kayropraktörler tıbbi olarak eğitilmiş değildir ve ilaç vermezler.

Osteopatlar

Osteopati 1870'lerde kuruldu. Kas iskelet sistemi ile genel sağlık arasındaki ilişkiye odaklanır. Amerikan Osteopatik Tıp Koleji Birliği'ne göre , “Osteopatik tıp, tüm vücut sistemlerinin birbiriyle ilişkili olduğu ve sağlık için birbirine bağlı olduğu felsefesine dayanan farklı bir tıbbi bakım şeklidir.”

Amerika'da eğitilmiş olan osteopatlar ve Avrupalı ​​osteopatlar kendilerini DOs olarak adlandırmaktadır. Bununla birlikte, Amerikan eğitimli osteopat, Osteopatik Tıp Doktorları iken, Avrupalı ​​uygulayıcıların bir Osteopati Diploması vardır. Amerikan eğitimli osteopatlar ilaçları reçete edebilir ve hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de diğer 44 ülkede tam tıbbi uygulama hakkına sahip olabilir. Bir diploması olan Avrupalı Osteopatlar ilacı reçete edemez ancak çoğunlukla spinal manipülasyon tekniklerine odaklanır.

Benzerlikler

Bir Kayropraktör veya Osteopat , omurga sağlığının genel sağlığınızı etkileyen felsefesine sahip olacaktır. Omurga üzerinde çalışmanın sinir sisteminin çalışmasını optimize ettiğini ve vücut sistemlerine kan akışını iyileştirdiğini düşünüyorlar. Bunu başarmak için eklemleri manipüle ederler ve bazen kaslara ve dokulara masaj yaparlar.

Temel hedefleri vücuttaki ağrıları hafifletmektir. Bazen dolaşım, sindirim veya baş ağrıları ile ilgili sorunları çözme gibi ikincil hedeflere sahiptirler. Teşhis süreçleri temel olarak sırtın gözlenmesini ve dokunmasını içerir.

Farklılıklar

Kayropraktörler esas olarak omurganın hizalanmasına odaklanır. Bunun, sıkışmış sinirleri veya sinir sisteminin başka herhangi bir uzlaşmasını önleyerek ağrıyı hafiflettiğine inanırlar. Öte yandan, osteopatlar tüm vücuda daha fazla bakar ve yapısına odaklanır.

Osteopatlar daha geniş bir hastalık yelpazesini tedavi etme eğilimindeyken , çoğu Kayropraktör kas ve eklem ağrısına odaklanır.

Kayropraktörler sıklıkla röntgen ve MRI taramaları gibi testlerden yararlanır. Hatta bazılarında ofislerinde röntgen makineleri vardır. Osteopatlar kendi fizik muayenelerine daha fazla güveniyorlar ve genellikle daha fazla tanısal prosedür gerektiğine inanıyorlarsa hastalara başvuruyorlar.  

Osteopatlar genellikle vücudun iyileşme sistemlerini manipüle etmek için daha fazla teknik kullanırlar. Daha fazla kas ve yumuşak doku çalışması yapabilir veya vücuttaki diğer eklemleri manipüle edebilirler. Kayropraktörler temel olarak omurganın omurundaki ayarlara odaklanır.

Randevu süresine kadar kayropraktik ziyaretleri daha kısa olma eğilimindedir. Osteopatlar, hastaları daha geniş bir yaklaşıma sahip oldukları için hastalarıyla konuşarak daha fazla zaman geçirebilirler. Bu aynı zamanda, kayropraktörlerin hastaları daha sık görebilecekleri anlamına gelirken, osteopatlar tedavilerini daha fazla yaymaktadır.

Karar Vermek

Bir kayropraktör veya osteopat'a görünmeye karar vermek kişisel bir seçimdir. Hangi sorunu çözmeyi umduğunuzu düşünmeniz ve ardından hangi uygulayıcının en iyi şekilde tedavi edebileceğine karar vermeniz gerekir. Sorununuz ne kadar karmaşık? Çoğunlukla sırtınızda mı yoksa diğer eklem ve dokularda da sorun yaşıyor musunuz? Bu cevaplara dayanarak, en uygun görünen uzmanı seçebilirsiniz.

Kaynak : Passionate People Invacare

 

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.