Güncel
news-details
Makale

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) : Tedavi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisi, semptomları hafifletmeye ve durumu günlük yaşamda problemin çok altına düşürmeye yardımcı olabilir.

DEHB ilaç veya farklı tedavi şekilleri kullanılarak tedavi edilebilir, ancak her ikisinin bir kombinasyonu çoğu zaman en iyisidir.

Tedavi genellikle doktorunuz veya psikiyatrınız gibi bir uzman tarafından düzenlenir, ancak bu durum doktorunuz tarafından izlenebilir.

İlaç

DEHB tedavisi için lisans almış 5 tip ilaç vardır:

    - metilfenidat 

    - dexamfetamine

    - lisdexamfetamine

    - atomoksetin

    - guanfacine

Bu ilaçlar DEHB için kalıcı bir tedavi değildir ancak kişinin daha iyi konsantre olmasına, daha az itici olmasına, daha sakin hissetmesine ve yeni beceriler öğrenip uygulamasına yardımcı olabilir.

Bazı ilaçların her gün alınması gerekir, ancak bazıları sadece okul günlerinde alınabilir. İlacın hala gerekli olup olmadığını değerlendirmek için ara sıra tedavi araları önerilir.

Yetişkinliğe kadar DEHB tanısı konmadıysa, doktorunuz ve uzmanınız hangi ilaçlar ve tedavilerin sizin için uygun olduğunu tartışabilir.

Siz veya çocuğunuz bu ilaçlardan birine reçete edilirse, muhtemelen ilk önce küçük dozlar verilecektir, bu da daha sonra giderek artabilir. Siz veya çocuğunuz, tedavinin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak ve herhangi bir yan etki veya sorunun belirtilerini kontrol etmek için düzenli kontroller için doktorunuzu görmeniz gerekecektir.

Tedaviyi durdurmanız veya değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, doktorunuza herhangi bir yan etki hakkında bilgi vermeniz ve onlarla konuşmanız önemlidir.

Uzmanınız tedavinizi ne kadar sürdürmeniz gerektiğini tartışacak, ancak çoğu durumda tedaviye yardımcı olduğu sürece devam edecektir.

Metilfenidat

Metilfenidat, DEHB için en yaygın kullanılan ilaçtır. Beyindeki aktiviteyi artırarak çalışan, özellikle dikkat ve davranışı kontrol etmede rol oynayan alanlarda uyarıcı olarak adlandırılan bir ilaç grubuna aittir.

Metilfenidat DEHB olan yetişkinlere, gençlere ve 5 yaşın üzerindeki çocuklara sunulabilir.

İlaç ya hemen salınan tabletler (günde 2 ila 3 kez alınan küçük dozlar) ya da değiştirilmiş salınan tabletler (günde bir kez, gün boyunca salınan doz ile birlikte alınabilir) olarak alınabilir.

Metilfenidatın ortak yan etkileri şunlardır:

    - tansiyon ve kalp atış hızında küçük bir artış

    - iştahsızlık, kilo kaybına veya zayıf kilo alımına neden olabilir

    - uyku problemi

    - baş ağrısı

    - karın ağrıları

    - ruh hali

Lisdexamfetamine

Lisdexamfetamine, deksamfetamine benzer bir ilaçtır ve aynı şekilde çalışır.

Metilfenidat tedavisi en az 6 haftada yardımcı olmazsa, DEHB olan 5 yaş üstü çocuklara ve çocuklara sunulabilir. Yetişkinlere metilfenidat yerine ilk tercih edilen ilaç olarak lisdexamfetamin önerilebilir.

Lisdexamfetamine, günde bir kez alınan kapsül şeklinde gelir.

Lisdexamfetamin'in ortak yan etkileri şunlardır:

    - iştah azalması, bu kilo kaybına veya zayıf kilo alımına neden olabilir

    - saldırganlık

    - uyuşukluk

    - baş dönmesi

    - baş ağrısı

    - ishal

    - mide bulantısı ve kusma

Dexamfetamine

Deksamfetamin, lisdexamfetamine benzer ve aynı şekilde çalışır. DEHB olan yetişkinlere, gençlere ve 5 yaşın üzerindeki çocuklara sunulabilir.

Deksamfetamin, genellikle bir veya iki kez bir tablet halinde alınmasına rağmen, oral bir solüsyon da mevcuttur.

Deksamfetamin'in yaygın yan etkileri şunlardır:

    - iştah azalması

    - ruh hali

    - ajitasyon ve saldırganlık

    - baş dönmesi

    - baş ağrısı

    - ishal

    - mide bulantısı ve kusma

Atomoxetine

Atomoksetin, diğer DEHB ilaçlarından farklı şekilde çalışır.

Seçici bir noradrenalin geri alım inhibitörüdür (SNRI), yani beyinde noradrenalin adı verilen kimyasal miktarını arttırır.

Bu kimyasal, beyin hücreleri arasında mesaj iletir ve bunun arttırılması, konsantrasyonun arttırılmasına ve dürtülerin kontrol edilmesine yardımcı olabilir.

Metilfenidat veya lisdexamfetamin kullanılması mümkün değilse, yetişkinlere, gençlere ve 5 yaşın üzerindeki çocuklara atomoksetin önerilebilir. Ayrıca, DEHB belirtileri teyit edilirse yetişkinlerde kullanım için lisanslıdır.

Atomoksetin genellikle günde bir veya iki kez alınan kapsül şeklinde gelir.

Atomoksetin ortak yan etkileri şunlardır:

    - tansiyon ve kalp atış hızında küçük bir artış

    - mide bulantısı ve kusma

    - karın ağrıları

    - uyku problemi

    - baş dönmesi

    - baş ağrısı

    - sinirlilik

Atomoksetin, intihar düşünceleri ve karaciğer hasarı da dahil olmak üzere dikkat edilmesi gereken bazı ciddi yan etkilerle de ilişkilendirilmiştir.

Siz veya çocuğunuz bu ilacı alırken kendinizi depresyonda veya intihar etmeye başlarsa, doktorunuzla konuşun.

Guanfasin

Guanfacine dikkatini geliştirmek için beynin bir parçası üzerinde hareket eder ve aynı zamanda kan basıncını azaltır.

Metilfenidat veya lisdexamfetamin kullanılması mümkün değilse, 5 yaşın üzerindeki gençlere ve çocuklara sunulabilir. Guanfacine DEHB olan yetişkinlere teklif edilmemelidir.

Guanfacine genellikle sabah veya akşamları günde bir kez tablet olarak alınır.

Yaygın yan etkiler şunlardır:

    - yorgunluk veya yorgunluk

    - baş ağrısı

    - karın ağrısı

    - kuru ağız

Terapi

İlaç almanın yanı sıra, çocuklar, gençler ve yetişkinlerde DEHB tedavisinde farklı tedaviler yararlı olabilir. Terapi ayrıca DEHB'de ortaya çıkabilecek davranış veya kaygı bozuklukları gibi ek sorunların tedavisinde de etkilidir.

Kullanılabilecek tedavilerin bazıları aşağıda belirtilmiştir.

Psikoeğitime

Psikoeğitim, siz veya çocuğunuzun DEHB ve etkilerini tartışmaya teşvik edileceği anlamına gelir. Çocuklara, gençlere ve yetişkinlere DEHB tanısı konması anlamında yardımcı olabilir ve bu durumla başa çıkmanıza ve yaşamasına yardımcı olabilir.

Davranış terapisi

Davranış terapisi DEHB'li çocukların bakıcılarına destek sağlar ve ebeveynlerin yanı sıra öğretmenleri de içerebilir. Davranış terapisi genellikle çocuğunuzu DEHB'lerini kontrol etmeye teşvik etmek için bir ödül sistemi kullanan davranış yönetimini içerir.

Çocuğunuzun DEHB'si varsa, yemek yemek için masada oturmak gibi, teşvik etmek istediğiniz davranış türlerini tanımlayabilirsiniz. Çocuğunuza, iyi davranış için bir tür küçük ödül verilir ve zayıf davranış nedeniyle bir ayrıcalık vardır.

Öğretmenler için davranış yönetimi, faaliyetleri nasıl planlayacağınızı ve yapılandıracağınızı ve çok küçük miktarlardaki ilerlemelerde bile çocukları övmeyi ve teşvik etmeyi içerir.

Veli eğitim ve öğretim programları

Çocuğunuzun DEHB'si varsa, özel olarak tasarlanmış ebeveyn eğitim ve öğretim programları, çocuğunuzla konuşmanın ve dikkatlerini ve davranışlarını iyileştirmek için onlarla çalışıp çalışmanın özel yollarını öğrenmenize yardımcı olabilir.

Çocuğunuza resmi olarak DEHB tanısı konmadan önce ebeveyn eğitimi de verilebilir.

Bu programlar genellikle 10 ila 12 ebeveynden oluşan gruplar halinde düzenlenir. Bir program genellikle her biri 2 saate kadar süren 10 ila 16 toplantıdan oluşur.

Bir ebeveyn eğitim ve öğretim programı önermek, sizin kötü bir ebeveyn olduğunuz anlamına gelmez - ebeveynlere ve bakıcılara davranış yönetimi hakkında bilgi verirken, çocuğunuza yardım etme ve ilişkinizi geliştirme yeteneğine olan güveninizi arttırmayı amaçlar. 

Sosyal beceri eğitimi

Sosyal beceri eğitimi çocuğunuzun rol yapma durumlarında yer almasını içerir ve davranışlarının diğerlerini nasıl etkilediğini öğrenerek onlara sosyal durumlarda nasıl davranacaklarını öğretmeyi amaçlar.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT)

CBT , düşünme ve davranış şeklinizi değiştirerek problemlerinizi yönetmenize yardımcı olabilecek konuşma terapisidir. Bir terapist çocuğunuzun bir durum hakkında nasıl hissettiğini değiştirmeye çalışır ve bu da potansiyel olarak davranışlarını değiştirir.

CBT, bir terapist ile ayrı ayrı veya bir grup halinde gerçekleştirilebilir.

Diğer olası tedaviler

DEHB'yi tedavi etmenin, bazı hastaları kesin gıdaları kesmek ve takviye almak gibi yararlı bulduğu başka yollar da vardır. Bununla birlikte, bu çalışmaların güçlü kanıtları yoktur ve tıbbi tavsiye olmadan denenmemeleri gerekir.

Diyet

DEHB olan kişiler sağlıklı, dengeli bir diyet yemeliler. Tıbbi yardım almadan önce yiyecekleri kesmeyin.

Bazı insanlar yemek türleri ile kötüleşen DEHB belirtileri arasında bir bağlantı olduğunu fark edebilir. Eğer durum buysa, ne yediğiniz, ne içtiğiniz ve ne gibi davranışlar izleyeceğinize dair bir günlük tutun. Bu konuyu, sizi bir diyetisyene (beslenme konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanı) yönlendirebilecek olan doktorunuzla tartışın.

Takviyeler

Bazı araştırmalar, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin takviyelerinin, bunu destekleyen kanıtlar çok sınırlı olmasına rağmen, DEHB'li insanlar için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir, çünkü bazıları ilaçla öngörülemeyen şekilde tepki verebilir veya daha az etkili hale getirebilir.

Ayrıca, bazı takviyelerin vücudunuzda tehlikeli seviyelere ulaşabileceği için uzun süre kullanılmaması gerektiğini de unutmamalısınız.

Ebeveynler için ipuçları

DEHB olan bir çocuğun ebeveyni:

    - Doktorunuzun veya uzmanınızın DEHB ile çocuğunuzun yaşayabileceği diğer problemler arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olduğundan emin olun.

    - Çocuğunuzun DEHB'si hakkında, okul veya kreş gibi başka kim bilmesi gerektiğini düşünün

    - Çocuğunuzun aldığı herhangi bir ilacın yan etkilerini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenin

    - Yerel destek gruplarındaki insanları tanımak, kendinizi yalıtılmış ve başa çıkamayan hissetmenize engel

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.