Güncel
news-details
Makale

DEHB - Efsaneler, Gerçekler ve Çocuklarda Olumlu Etkileri

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) her zaman olumsuzluklarını görmeyin.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğuna İlişkin Efsaneler ve Gerçekler

Efsane: DEHB olan tüm çocuklar hiperaktiftir.

Gerçek: DEHB olan bazı çocuklar hiperaktif, ancak dikkat problemleri olan pek çok çocuk değildir. DEHB'li çocukların dikkatsiz, ancak aşırı aktif olmayan çocukları, boşluklu ve motivasyonsuz görünebilir.

Efsane: DEHB'li çocuklar asla dikkat edemezler.

Gerçek: DEHB'li çocuklar genellikle zevk aldıkları faaliyetlere yoğunlaşabiliyorlar. Ancak ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, eldeki görev sıkıcı veya tekrarlayıcı olduğunda odağı korumakta zorluk çekerler.

Efsane: DEHB'li çocuklar isterlerse daha iyi davranabilirler.

Bilgi: DEHB'li çocuklar iyi olmak için ellerinden geleni yapabilir, ancak yine de oturamıyor, sessiz kalamıyor veya dikkatini veremiyor. İtaatsiz görünebilir, ancak bu bilerek davrandıkları anlamına gelmez.

Efsane: Çocuklar sonunda DEHB'de büyüyecek.

Gerçek: DEHB sıklıkla yetişkinliğe kadar devam eder, bu nedenle çocuğunuzun sorunu aşmasını beklemeyin. Tedavi çocuğunuzun semptomları yönetmeyi ve azaltmayı öğrenmesine yardımcı olabilir.

Efsane: İlaç, DEHB için en iyi tedavi seçeneğidir.

Gerçek: İlaçlar dikkat eksikliği bozukluğu için sıklıkla reçete edilir, ancak çocuğunuz için en iyi seçenek olmayabilir. DEHB için etkili tedavi ayrıca eğitim, davranış terapisi, evde ve okulda destek, egzersiz ve doğru beslenmeyi içerir.

 

DEHB'nin çocuklarda olumlu etkileri

DEHB'nin zeka veya yetenekle ilgisi yok. Dahası, dikkat eksikliği bozukluğu olan çocuklar genellikle aşağıdaki olumlu özellikleri gösterir:

Yaratıcılık - DEHB olan çocuklar olağanüstü yaratıcı olabilirler. Aynı anda hayalleri olan ve on farklı düşüncesi olan çocuk, ustaca bir problem çözücü, fikir çeşidi veya yaratıcı bir sanatçı olabilir. DEHB olan çocuklar kolayca dikkatini dağıtabilir, ancak bazen başkalarının görmediğini fark ederler.

Esneklik - DEHB'li çocuklar aynı anda birçok seçenek düşündüğü için, erken bir alternatif seçmezler ve farklı fikirlere daha açık olurlar.

Coşku ve spontanlık - DEHB olan çocuklar nadiren sıkıcıdır! Birçok farklı şeyle ilgileniyorlar ve canlı kişilikleri var. Kısacası, sizi yormuyorlarsa (ve bazen yordukları zaman bile), birlikte olmak çok eğlencelidir.

Enerji ve sürüş - DEHB'li çocuklar motive olduğunda, çok çalışırlar ya da sıkı çalışırlar ve başarılı olmak için çaba gösterirler. Özellikle, eğer etkinlik etkileşimliyse veya uygulamalıysa, onları ilgilendiren bir görevden uzaklaştırmak gerçekten zor olabilir.

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.