Güncel
news-details
Makale

Hodgkin Lenfoma - Genel Bakış

Hodgkin lenfoma, vücudunuza yayılan bir damar ve bez ağı olan lenfatik sistemde gelişen nadir bir kanserdir.

Lenfatik sistem bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır. Lenf denilen berrak sıvı, lenfatik damarlardan akar ve lenfositler olarak bilinen enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini içerir.

Hodgkin lenfomada, B lenfositleri (belirli bir lenfosit tipi) anormal şekilde çoğalmaya başlar ve lenf bezleri (bezler) gibi lenfatik sistemin belirli bölümlerinde toplanmaya başlar. Etkilenen lenfositler enfeksiyonla mücadele özelliklerini kaybederek sizi enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirir.

Hodgkin Lenfomanın en sık görülen belirtisi lenf bezinde, genellikle boyun, koltuk altı veya kasıkta ağrısız bir şişliktir.

Kimler etkilenir?

Hodgkin lenfoması her yaşta gelişebilir, ancak çoğunlukla 20'li yaşların başlarında genç yetişkinleri ve 70 yaşın üzerindeki yaşlı yetişkinleri etkiler. Erkeklerin etkilenme oranı kadınlara göre daha fazladır.

Hodgkin lenfomaya neden olan nedir?

Hodgkin lenfomanın kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda rahatsızlığı geliştirme riskiniz artar:

   - bağışıklık sisteminizi zayıflatan tıbbi bir durumunuz varsa

   - immünosupresif ilaç kullanıyorsanız

   - daha önce Epstein-Barr Virüsü adı verilen ortak bir virüse maruz kaldınız - bu da glandüler ateşe neden oluyor

Birinci derece akraba (ebeveyn, kardeş veya çocuk) bu hastalığa sahip olmuşsa, ayrıca Hodgkin lenfoma gelişme riskiniz de vardır demektir.

Hodgkin Lenfoma nasıl teşhis edilir?

Hodgkin lenfoma tanısını doğrulamanın tek yolu biyopsi yapmaktır.

Bu, etkilenen lenf nodu dokusunun bir örneğinin çıkarıldığı ve laboratuarda çalışıldığı küçük bir cerrahi işlemdir.

Tedavi ve görünüm

Hodgkin lenfoma nispeten agresif bir kanserdir ve vücutta hızla yayılabilir. Buna rağmen, aynı zamanda en kolay tedavi gören kanser türlerinden biridir.

Önerilen tedavi planınız genel sağlığınıza ve yaşınıza bağlı olacaktır, çünkü tedavilerin çoğu vücut üzerinde çok büyük bir baskı yaratabilir. Kanserin ne kadar yayıldığı, en iyi tedaviyi belirlemede önemli bir faktördür.

Kullanılan başlıca tedaviler  kemoterapidir , ardından sadece radyoterapi veya kemoterapi olarak devam eder. Cerrahi genellikle bu hastalık için bir tedavi olarak kullanılmaz.

Genel olarak, Hodgkin lenfoma hastalarının yaklaşık % 85'i en az 5 yıl yaşar ve bunların çoğu iyileşir. Ancak, infertilite ve gelecekte başka bir kanser türü geliştirme riski de dahil olmak üzere, tedaviden sonra uzun vadeli problemler riski vardır.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.