Güncel
news-details
Seyahat

Tekerlekli sandalyede uçakla seyahat ederken izlenebilecek 8 ipucu

Tekerlekli sandalyede seyahat etmek stresli bir deneyim olabilir. Uçağa zamanında yetişmek, havalimanında manevra yapmak ve bavulları taşımak herkes için zor.

Ayrıca, takip etmeniz gereken  önemli bir tıbbi ekipman parçanız olduğunda, özellikle daha da zor olabilir. Ancak hayattaki her şey gibi, potansiyel sorunlarınızın çoğu ön plana çıkılarak önlenebilir.

Tekerlekli sandalyede uçakla seyahat ederken izlenebilecek 8 ipucu:

     1. Erken gelmek

Tüm yolcuların, uluslararası bir uçuştan yaklaşık üç saat önce ve iç hat uçuşundan iki saat önce havaalanına gitmeleri önerilir. Ama tekerlekli sandalyede seyahat ederken, daha önce oraya gitmelisiniz. Metal bir sandalye güvenlikten geçmek için daha fazla zaman alabilir. Ve eğer aramak ya da kontrol etmek için tıbbi malzemeler ya da ilaçlar içeren çantalarınız varsa, bu daha fazla zaman ekleyebilir.

      2. Koltuk minderini uçakta yanınıza alın

Tekerlekli sandalyeniz uçuş için kaldırılmadan önce, minderinizi koltuktan çıkarın. Uçuş sırasında üzerine oturabilirsiniz. Bu, basınç ülserleri için risk altında olan kişiler için özellikle önemli olan bir şeydir ve konumlandırma ve rahatlık konusunda size yardımcı olacaktır. 

     3. Etiketlerinizdeki bilgileri iki kez kontrol edin

Tekerlekli sandalyeniz için bir kapı onay etiketi isteyin, ardından etiketinizdeki bilgilerin hedefinizle ilgili bilgilerle eşleştiğinden emin olun. Siz ve sandalyenizin, ülkenin farklı taraflarına yolculuk yapmanızı kesinlikle istemezsiniz!

     4. Sandalyenizi etiketleyin

Tekerlekli sandalyenizin kaybolması veya etiketlerinden ayrılmasının muhtemel olmamasına rağmen, bir yedekleme planınızın olması her zaman iyidir. Etiketin yırtılmayacağı şekilde sandalyenizde güvenli bir yer bulun. Daha sonra bu alana başka bir etiket veya bant parçası koyun. Adınızı ve telefon numaranızı ekleyin. 

    5. Yan korumalarınızı çıkarın

Sandalyenizin yan korumaları varsa, bunları kaldırmak ve uçakta yanınızda götürmek isteyeceksiniz. Yan korumalar, kargo alanında kaybolabilir veya hasar görebilir. Bu aynı zamanda, sandalyenize takılan veya eşyalara takılabilen diğer parçalar için de geçerlidir.

    6. Seyahat ettiğiniz bölgede bulunan tekerlekli sandalye kaynaklarını bulun.

Gitmeden önce, yerel sağlayıcınızın yolculuğa çıktığınızı bilmesini sağlayın. Tekerlekli sandalyenizin seyahat ederken kaybolması veya kırılması durumunda size yardımcı olabilecek birinin adını ve numarasını verebilmelidirler.

   7. Ön-pansiyon seçeneğine sahip olup olmadığınızı sorun.

Bazı havayolları bu servisi, koltuklarını bulmak ve yerleşmek için fazladan zamana ihtiyaç duyan insanlar için sunmaktadır. Bunun sizin için uygun olup olmadığını sormak asla sizi küçük düşürmez. Aceleci hissetmemenizi takdir edeceksiniz ve personeller, sandalyenizi kargo alanında almak için daha fazla zaman ayırmayı anlayış ile karşılayacaklardır.

   8. Bir elektrikli sandalyeniz varsa, depolama ve park etme hakkında ek bilgi sağlayın.

Sandalyeye eklenebilecek bir not yazın. Depolama ve park etme için frenlerin doğru şekilde nasıl kullanılacağını açıklayın. Koltuğu “serbest” modda koymak için frenlerin nasıl ayrılacağına dair bilgileri dahil edin, böylece personeller onu zorlayabilir.

Tekerlekli sandalyede seyahat etmek kesinlikle imkansız değildir ve keyifli olabilir. Ne kadar çok yaparsanız, geçişleri olabildiğince düzgün hale getirmek için planınızı iyileştirebilirsiniz. Bu ipuçları sadece bir başlangıç ​​noktasıdır. 

Şimdiden keyifli uçuşlar dileriz. Sevgi ile kalın…

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.