Güncel
news-details
Makale

Manuel Tekerlekli Sandalye Performansı için arka tekerlek ve lastik seçimi

Tekerlekli sandalye lastikleri ve jantlar hakkında doğru bir karar vermek için bilmeniz gerekenler nelerdir?

Manuel tekerlekli sandalye jantları, çeşitli işlevler için farklı şekilde tasarlanmıştır; günlük kullanım, eğlence ve rekabetçi spor aktiviteleri gibi. Tekerlekli sandalye değerlendirmenin önemli bir parçası, tekerlekli sandalyeyi en iyi şekilde kullanmak için en iyi tekerlekli sandalye jantlarını ve lastikleri seçmektir .

Göz önünde bulundurulması gereken en önemli sorulardan biri, sandalyenin nerede ve nasıl kullanılacağıdır. Kapalı alanda mı? Dış Mekanda mı? Yoksa her ikisinde de mi? Peki, çakıllı zemin üzerinde? Ya da pürüzsüz yüzeylerde veya çim alanlarda mı?

Maliyet

Lastiklerin maliyetinin yanı sıra değiştirme maliyeti de göz önünde bulundurulmaktadırDeğiştirme büyük ölçüde kullanıma bağlı olacaktır.

Ağırlık

Ağırlık, lastik malzemesine bağlı olarak değişecektir. Tabii ki daha ağır bir lastik, tekerlekli sandalyeye ve haddeleme verimliliğine genel ağırlık katacaktır.

Boyut

Lastik Boyutu, manuel tekerlekli sandalyenin yuvarlanma verimliliğini ve genel performansını etkileyebilir. İnce bir lastik, düz yüzeylerde azalan sürtünme anlamına gelen azaltılmış yüzey alanına sahip olacaktır. Daha geniş bir lastik yüzey alanlarının artmasına ve düzgün yüzeylerde sürtünmenin artmasına neden olacaktır. Daha geniş bir dağ lastiği, çim, çakıl, kayalık ve engebeli arazide daha kullanışlıdır.

 

Lastik Tasarımı

Dört genel lastik kategorisi vardır.  Performansı etkileyen lastik tasarımı, lastik sırtı ve bakım ile ilgili olarak aşağıdaki metinlere göz atınız.

1- Pnömatik 

Özellikle aktif kullanıcılar ve tekerlekli sandalye sporlarında kullanılan hava dolu bir lastiktir. Hava ile dolu bir “tüp”, ıslak yüzeylerde bir tutamak ile daha hafif ve daha fazla darbe emilimi geliştirilmiş çekiş sağlar. Lastiğin içindeki basınç ne kadar büyük olursa, direnç o kadar az olur ve sürüş daha da sertleşir. Sert pürüzsüz yüzeylerde mükemmel çalışır ve hız için iyidir. Bununla birlikte, pnömatik lastikler korunmazsa düzleşir. Genel bakım gereklidir. Bu, tırtıklı yüzeyleri, camı veya iç tüpü delebilecek çiviler gibi diğer döküntüleri aşmaya daha fazla dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Genel olarak, lastik basıncını dört haftada bir kontrol edin. Baskılar yaşadığınız yere bağlı olarak değişebilir (atmosferik basınç / yükseklik).   

2- Köpüklü veya havasız pnömatik lastikler

Doldurulmuş köpük - bu lastiğin iki parçası vardır - havasız ek parça ve lastiğin kendisi. Havasız ek, yumuşak poliüretan kauçuktan oluşur. Poliüretan sertleştirilir ve esnek bir lastik göbek oluşturur ve böylece daha fazla şişirilmiş bir lastik gibi davranır. Bu havasız uçun, lastik aksamına ağırlık kattığını unutmayın.  

3- Delinmez Dayanıklı

İç / dış mekan kullanımı için “özel” lastiktir. Yüksek bir PSI'ye ve dolayısıyla daha düşük yuvarlanma direncine sahiptir. Lastik sırtı yarı derin olukludur. “Dirençli” delinme, delinmenin zor olduğu anlamına gelir, ancak doğrudan keskin bir nesnenin üzerine yuvarlandığında düz gidebilir. 

4- Katı Lastikler

Bunlar, bakım gerektirmeyen, hava geçirmeyen, tam delinmez, katı üretan lastiklerdir. Bu lastikler pnömatik lastiklerle aynı verime sahip değillerdir ve daha sert arazilerde daha az etkili oluyorlar ve daha ağır lastiklerdir.

Unutmayın, terapistiniz ve tedarikçiniz size fonksiyonel hareketlilik ihtiyaçlarınıza en uygun lastik, jant seçimi hakkında bilgi verebilirler.

 

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.