Güncel
news-details
Makale

Hodgkin Lenfoma - Komplikasyonlar

Hodgkin lenfoma tedavisi gören bazı kişiler, tedavi edilmiş olsalar bile uzun vadeli sorunlar yaşarlar.

Hodgkin lenfoma ana komplikasyonlarından bazıları aşağıda açıklanmaktadır.

Zayıflamış bağışıklık sistemi

Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak, Hodgkin lenfomanın sık görülen bir komplikasyonudur ve siz tedavi edilirken daha şiddetli hale gelebilir.

Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, enfeksiyonlara karşı daha savunmasızsınız ve enfeksiyonlardan ciddi komplikasyonlar ortaya çıkma riski artar. Bazı durumlarda, enfeksiyonları önlemek için düzenli antibiyotik dozları almanız önerilebilir.

Enfeksiyonun herhangi bir belirtisini derhal doktorunuza veya bakım ekibinize bildirmeniz de önemlidir; çünkü ciddi komplikasyonları önlemek için acil tedavi gerekebilir.

Enfeksiyonun belirtileri şunlardır:

   - yüksek bir sıcaklık (ateş)

   - baş ağrısı

   - ağrıyan kaslar

   - ishal

   - yorgunluk

Aşılama

Tüm aşılarınızın güncel olduğundan emin olmalısınız.

Bununla birlikte, pratisyen hekiminizle veya bakım ekibinizle bunun hakkında konuşmanız önemlidir, çünkü "canlı" aşıları (aşılanmış zayıflatılmış virüs veya organizma formunu içeren aşılar) tedavinizden birkaç ay sonrasına kadar güvenli olmayabilir.

Canlı aşılara örnekler:

   - zona aşı

   - BCG aşısı (tüberküloza karşı)

   - MMR aşısı (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı)

Kısırlık

Hodgkin lenfoma için kemoterapi ve radyoterapi kısırlığa neden olabilir. Bu bazen geçicidir, ancak kalıcı olabilir.

Bakım ekibiniz, özel şartlarınızda kısırlık riskini tahmin eder ve seçeneklerinizi size bildirir.

Bazı durumlarda, erkeklerin sperm örneklerini saklamaları ve kadınların tedaviden önce yumurtalarını saklamaları mümkün olabilir, böylece bunlar daha sonra bir bebek için denemek için kullanılabilir.

İkinci kanserler

Hodgkin lenfoması olan kişilerin gelecekte lenfoma, lösemi veya diğer kanserler geçirme olasılığı daha yüksektir. Kemoterapi ve radyoterapi bu riski daha da artırır.

Meme kanseri veya akciğer kanseri gibi "ikinci kanserler", Hodgkin lenfoma tedavisinden 10 yıl sonra ortaya çıkar. Nadir durumlarda, lösemi veya diğer lenfomalar gibi diğer kanser türleri sadece birkaç yıl sonra gelişir.

Sigara içmeyerek sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek, dengeli bir diyetle sağlıklı bir kiloyu koruyarak ve düzenli egzersiz yaparak ikinci bir kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Diğer sağlık sorunları

Gelecekte kardiyovasküler hastalık ve akciğer hastalığı gibi başka sağlık sorunlarının gelişme riski de Hodgkin lenfoma olan kişilerde daha yüksektir.

Daha fazla tavsiye için, nefes darlığının artması gibi beklenmeyen semptomları doktorunuza bildirmelisiniz.

Kaynak : NHS

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.