Güncel
news-details
Teknoloji

OpenDyslexic Yazı Fontu - Disleksi

OpenDyslexic, disleksi olan okuyucuların okunabilirliği artırmak için oluşturulan açık kaynaklı bir yazı tipidir. Yazı tipi normal, kalın, italik ve kalın-italik stilleri ve 2 yazı tipini içerir: OpenDyslexic ve OpenDyslexic-Alta.  Sürekli olarak güncellenmekte olup disleksik kullanıcıların girdilerine dayanarak geliştirilmiştir. OpenDyslexic kullanımı ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

OpenDyslexic, disleksinin bazı semptomlarına yardımcı olmak için yaratılmıştır. Harflerin yönü belirtmek için koyu ağırlıklı tabanları vardır. Doğru harfi tanımaya, bazen de beyninizin onları döndürmesini engellemeye yardımcı olur ve harfin hangi kısmının aşağıya çekildiğini hemen anlayabilirsiniz. Tutarlı biçimde ağırlıklı dipler, metin satırının güçlendirilmesine de yardımcı olabilir. Her bir harfin benzersiz şekilleri değiştirerek karışıklığı önlemeyi sağlayabilir.

OpenDyslexic, karışıklığı önlemeye yardımcı olmak için benzersiz harf şekilleri kullanır.

Harflerin yönlendirilmesine yardımcı olmak için daha ağır bir alt kullanılır.

OpenDyslexic ayrıca geniş harf aralığı ve benzersiz bir italik stil gibi başka özelliklere de sahiptir. 

Yazı Fontunu indirip siz de dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. 

 

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.