Güncel
news-details
Teknoloji

TECLA-E: ÜST VÜCUT HAREKET BOZUKLUKLARI OLAN KİŞİLER İÇİN HEPSİ BİR ARADA

Günümüzün destekleyici teknolojisinin, engelli insanlar için yaşamları daha kolay ve daha rahat yapmak söz konusu olduğunda durdurulamaz olduğuna şüphe yoktur. Bireysel katkıda bulunanlar ve mucitler yaratıcılıklarını çeşitli şekillerde açığa çıkardılar ve şu anda mevcut olan teknolojiyi kullanarak insanların hayatlarını önemli şekillerde dönüştürme olanağına sahip çözümler sunabildiler. Amazon, Microsoft, Google ve Apple gibi büyük şirketler de erişilebilirlik ve katılımı demokratikleştirmek için gece gündüz çalışıyor ve ürünlerini, çözümlerini ve teknolojilerini kullanarak mümkün olan tüm olanaklar hakkında herkesi düzenli olarak eğitiyorlar.

Bunun anlamı, bir çözümün mevcut olmadığı bir ortamda, karlar, gönüllü gruplar ya da büyük üreticiler için değil, bireyler tarafından oldukça hızlı bir şekilde icat edilme olasılıkları olduğu bir ekosistemde yaşamamızdır. Kapak tarafında, aynı zamanda, sadece bir şey ve tek bir şey yapan yardımcı teknoloji ürünleri ve çözümleri olduğu anlamına gelir. Engelli bir kişi bu çözümlerin birkaçına ihtiyaç duyuyorsa, hepsini tek seçenek olarak mı alıyor? Birden fazla çözüm satın alsalar bile, bunları nasıl yönetiyor ve sürdürüyorlar?

Bütün bu çözümleri tek bir haline getirmenin bir yolu var mı? Sadece birden fazla cihazı kontrol etmenizi değil, aynı zamanda kendi başına işlevsellik sunmanızı sağlayan bir cihaz olabilir, böylece daha fazla (belki de pahalı) çözüm satın alma ihtiyacını ortadan kaldırır mı?

Tecla-e nedir?

Bu, tecla-e'nin resmin içine girdiği yerdir. tecla-e engelli bireylerin tekerlekli sandalye sürüş kontrolleri ve yetenek anahtarları aracılığıyla akıllı cihazlarını ve çevrelerini kontrol etmelerini sağlayan yardımcı bir teknoloji cihazıdır. Spinal kord yaralanmaları, multipl skleroz, ALS, kas distrofisi, Serebral Palsi, beyin hasarı veya felçten kaynaklanan sınırlı üst vücut mobilitesi olan kişiler de dahil olmak üzere, bunlarla sınırlı olmamak üzere, bağımsız olarak cihazlarla etkileşime girmeyen kişiler için yararlıdır.

Kullanıcılar e-posta ve metin mesajları gönderip almak, web'e göz atmak, video izlemek, uygulamaları başlatmak, kitap okumak, TV'lerini açmak, termostatlarını kontrol etmek, ışıkları açmak veya kapatmak, yapmak (veya kapatmak) için birden fazla cihazı kontrol edebilir.  Telefon çağrıları, Siri kullanarak komutları girmek ve daha fazlasını - ONE tecla-e ile yapabilir.

Özellikler

Çoklu Aygıt Kontrolü

Evinizin etrafında akıllı cihazların kontrol edilmesi söz konusu olduğunda, Tecla-e, sekiz adete kadar Bluetooth cihazı ile eşleştirebilir ve kullanıcı, anahtarlarından birini basılı tutarak aralarında geçiş yapabilir. Uyumlu cihazlar şunları içerir:

• iPhone, iPad ve iPod Touch (Anahtar Denetimli iOS aygıtları) 
• Mac Bilgisayarlar (Anahtar Denetimli MacOS) 
• Apple TV (Anahtar Denetimi ile TVOS) 
• Android aygıtlar (Anahtar Erişimli, Pixel aygıtlarını öneriyoruz) 
• Samsung aygıtları ( Evrensel Anahtar) 
• Windows bilgisayarlar (uyumlu tarama yazılımı gereklidir)

Akıllı Ev Teknolojisini Kontrol Et

Bluetooth cihazlarının yanı sıra Tecla-e, kullanıcılarına akıllı ampuller, akıllı termostatlar ve diğer ana akıllı cihazlar gibi akıllı ev cihazlarını kontrol etmelerini sağlıyor. Tecla-e, Amazon Alexa ile bütünleşir ve ayrıca IFTTT ve Logitech'in Harmony Hub'ı kullanılarak cihazların kontrol edilmesini sağlar.

Yerleşik Düğme

Tecla-e'nin kendisi, harekete geçmek için yaklaşık 200 gram kuvvet gerektiren hafif dokunuşlu bir düğme anahtarıdır. Bu özellik, geçiş erişimine aşina olmayan kullanıcılar için idealdir.

Not: Cihazın dahili radyoları nedeniyle, tecla-e kullanıcının kafasının yanına yerleştirilmemelidir. tecla, kafa kumandası için Buddy Button veya Wireless Head Array'ı önerir. 

Uzaktan Gözlemleme

tecla-e konum, sıcaklık, hareket ve ortam ışığı sensörleri içerir. Bu sensörler tarafından toplanan bilgiler, bulut için yüklenebilir ve iOS ve Android için Tecla uygulamaları aracılığıyla erişilebilir. Kullanıcı bu bilgiyi, daha fazla gönül rahatlığı için uygulamayı indiren aile ve bakıcı için kullanılabilir hale getirebilir. 

Not: Bu özellik şu anda sadece Kuzey Amerika'da kullanılabilir.

Uygulama Etkinleştirme

Cihazınızı iOS ve Android için Tecla uygulamasından yapılandırın, uygulamayı bir uzaktan kumanda olarak kullanın ve tecla-e cihazını uzaktan izleyin. İOS ve Android için yeni Tecla uygulamasının üç işlevi vardır:

1. Donanım Kurulumu : Tecla-e'nizin nasıl çalıştığını özelleştirmek ve yeni özellikler ve hata düzeltmeleri gibi ürün yazılımını güncellemek için uygulamayı kullanabilirsiniz.

2. Uzaktan Kontrol : app telefon fonksiyonları (doğrudan arama, metin mesajları, vb) için düğmeleri oluşturmak veya IFTTT, Harmony ve Alexa komutları ile internet özellikli cihazlarınızı kontrol etmek için tamamen özelleştirilebilir bir uzaklığa sahiptir. Konuşma bozukluğu olan kullanıcılar, seslerini kullanmadan Alexa'nın tüm becerilerine erişmek için bir Alexa metin sorgusu düğmesi bile oluşturabilirler.

3. Uzaktan İzleme : Tecla-e donanımından (GPS, hareket, çevre sıcaklığı ve ışık koşulları) sensör bilgileri uygulamaya geçirilebilir. Bu bilgi, uygulamayı indiren ve bir hesap oluşturmuş olan aile ve bakıcılar ile paylaşılabilir.

Hepsi Bir Arada Bir Cihaz

Tecla-e tam anlamıyla bir all-in-one cihazdır. Günlük yaşamın bir parçası olmakla kalmayıp, kısa mesaj ve e-posta gönderip alma, telefon konuşmalarını cevaplama, internetten bilgi alma gibi olanaklara sahip kullanıcılara olanak sağlayan bir araç olmakla kalmaz, aynı zamanda e-kitap okuma, yazma gibi diğer önemli fonksiyonları da sağlar. Uygulamalar aracılığıyla yazım, hesap makinesi kullanma, bilgi okuma ve günlük aktiviteleri takvimler, hatırlatıcılar ve daha fazlası aracılığıyla düzenleme yapılabilir.

Tecla-e, günlük ve düzenli sıradan görevler sunma yeteneği sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların bilgisayarları kullanarak çalışmalarını yapabilmelerini sağlar. Bir kullanıcı, tecla-e kullanarak Apple bilgisayarlarındaki tüm yazılımları (örneğin, programlama, video düzenleme) kolayca kullanabilir ve boşluğu bilgisayar erişimine bağlayabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, tecla-e, bir kullanıcının tecla-e uygulaması aracılığıyla ampuller ve termostat gibi çevrelerindeki akıllı cihazları veya doğrudan ona bağlı bir anahtarı kolayca kontrol etmesini sağlar.

Temel görevleri yerine getirmenin yanı sıra, tecla-e aynı zamanda bir eğlence ve eğlence aracıdır çünkü kullanıcılarına Netflix veya YouTube'u izlemelerine, fotoğraf çekmelerine, kitap okumalarına, sosyal medyada aktif olarak katılmalarına ve yapabileceğiniz diğer tüm eğlenceli şeyleri yapmalarına olanak sağlar.

Daha fazla bilgi için Resmi web sitesi: https://gettecla.com/ 

Kaynak : http://assistivetechnologyblog.com/2018/10/tecla-e-communication-mobility.html

TECLA-E: ÜST VÜCUT HAREKET BOZUKLUKLARI OLAN KİŞİLER İÇİN HEPSİ BİR ARADA
news

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.