Güncel
news-details
Yaşamlar

Değişen algılar: Beni engelli olarak düşünme

Spinal müsküler atrofi  (SMA)  olan Jimmy Curran,  engelli kişilerin algısını değiştirmeyi amaçlayan yaşam tarzı giyim markası [dis] ABLE'nin kurucusudur. Başkalarının onu nasıl gördüğünü ve insanları nasıl engellediğini vurgulayan bir teklifte, o ve yakın arkadaşı ve yazarı Edd, yani Doyle anılarını yayınladı. 

Benim adım  Jimmy  Curran. Resmime bakarsak, muhtemelen ilk fark ettiğin şey (iyi bakışımdan sonra) tekerlekli sandalyede ya da engelli olduğum. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Tanım gereği, araçları devre dışı bırakmak; “Yetenek ya da etkililikten mahrum kalmak için.” Ama eğer beni tanımak istiyorsan, beni bu şekilde karakterize edeceğini sanmıyorum.

DisABLE giyim markasının Jimmy kurucusu

Temple Üniversitesinde koleje gittim, onur derecesiyle mezun oldum, New York ve Washington'da staj yaptım ve şimdi Philadelphia şehir merkezinde büyük bir sağlık sigortası şirketi için tam zamanlı çalışıyorum. Ayrıca yakın zamanda Sma'nın da sahibi olduğu grafik tasarımcı Kris Napper tarafından, yazdığım ve resmettiğim One Winged Eagle isimli bir çocuk kitabı yayınladım.

Ama hepsinden önemlisi, kendi dairemde yardımlardan bağımsız olarak yaşıyorum, kendimi muhteşem ailem ve arkadaşlarımla çevreliyorum ve her gün bir tane daha yaşamayacağım gibi yaşıyorum. Söylesene, ne kadar engelliyim?

Engelli terimi, engelli kişilerin yapamayacağı olumsuz yanılgıyı doğurur. Ama babamın bana öğretemeyeceği anlamına gelmez, ben de öyle.

Sınırlarımız bizi tanımlamıyor. Herkesin sınırlamaları vardır ve herkes, bu sınırlamaları aşmak için güçlü yanlarını ve kaynaklarını kullanma becerisine sahiptir. Hayat mazeret yapmak için çok kısa. Sınırlarınızı devre dışı bırakın.

Jimmy, Eddie ve Mike DisABLE tişörtleri giyiyorlar

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.