Güncel
news-details
Makale

Engelliler için egzersizin sağlık ve esenlik yararları.

Engelli nüfus için egzersiz avantajlarını göz önüne alırsak, algılanan bir sakatlık olup olmadığı, faydaların herkes tarafından deneyimlenebileceğini kabul etmek önemlidir.

Egzersizin faydaları

Egzersiz, genel sağlık ve esenliği iyileştirmek amacıyla, normal günlük rutinin dışındaki herhangi bir etkinlik olarak tanımlanır. Düzenli egzersizin aşağıdaki riskleri azaltmak da dahil olmak üzere önemli sağlık yararları olduğu bilinmektedir:

 • Koroner kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Kolon kanseri
 • Şeker hastalığı

Günlük hayatı olumlu etkileyecek başka faydalar da vardır, bunlar günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneğinizi geliştirebilir:

 • Artan dayanıklılık
 • Geliştirilmiş kas gücü
 • Artan hareket aralığı
 • Geliştirilmiş esneklik

Her ne kadar egzersizin fiziki yararları bilinse de, ruh sağlığı üzerindeki etki genellikle göz ardı edilmektedir. Egzersiz sırasında açığa çıkan endorfinlerin, anksiyete ve depresyon ile ilgili semptomları azalttığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle herkes için egzersiz yapmanın, genel esenlik duygularına yol açtığı söylenebilir.

Egzersizin güçlendirilmiş önemi

Araştırmalar, engellilere yönelik egzersizlerin, engelli olmayanlara göre daha önemli olduğunu göstermektedir. Bunun ardındaki mantık, obezite ve diyabet gibi yüksek oranlı faktörler olup, bazı araştırmalarda kaydedilmiş bir sakatlığı olanlarda % 66 daha muhtemeldir.

Fiziksel engelli bireyler genellikle yorucu bir egzersize girememe ile daha yerleşik bir hayat yaşamak için algılanırlar. Eğer gerçekten bu durumda iseniz, o zaman ilgili koroner, sindirim ve solunum hastalıkları riskleri, aynı yaştaki benzer bir kişiden, bozulma olmaksızın, önemli ölçüde daha büyük olacaktır.

Engellilerin egzersizin fiziksel etkisinden başka, zihinsel sağlık ve engelliler için sosyal izolasyon riskleri gibi diğer faktörleri de dikkate almak önemlidir.

Tıbbi modelin hafif-orta düzeyde kaygı ya da depresyon olarak adlandırdığı bazı kişiler için Genel Tıbbi Uygulayıcılar, sıklıkla, tıbbi olmayan semptomları hafifletmenin bir yolu olarak egzersiz planlarını tavsiye edecek ve hatta reçete edecektir. Bunun nedeni, kanıtın egzersiz için kullanılabileceğini göstermesidir:

 • Kaygıyı azaltın
 • Stres duygularını azaltın
 • Net düşünme
 • Daha sakin bir duygu
 • Artan benlik saygısı
 • Depresyon riskini azaltın
 • Uyku geliştirmek

Bu faydalar engelli bireylere özel olmamakla birlikte, önemli olan bu zihinsel sağlık sorunlarının engelli nüfusta önemli ölçüde daha yaygın olduğu bilincidir.

Bu zihinsel sağlık risklerinin yanı sıra, ya bir önceki ya da belirti olarak, izolasyon. Herhangi bir sakatlığı olan kişilerin sosyal olarak çekilme olasılığı daha yüksektir ve herhangi anlamlı bir faaliyette katılım eksikliği riskini taşır. Spor ya da egzersiz, grup faaliyetlerine ya da izolasyon riskini azaltabilecek sosyal çevreye girme fırsatı sunar.

Engeller

 • Çevre - Tüm mekânlar erişilebilir tesisler sağlamalıdır, ancak bu her zaman geçerli değildir ve erişimi sınırlayabilir, ancak tesislerin nasıl kullanılacağı ile ilgili yönetimin katılımı genellikle erişimi iyileştirebilir.
 • Algı - Sosyal algı alıştırmada bulunma konusundaki istekliliğimizi sık sık engelleyebilir, belki de farklı olarak görülmeyi istememe korkusu, dünyanın çeşitliliği daha fazla kucaklamasına ihtiyaç duyar ve bu bizim için benzersiz olan kapalı kapılar ardında saklanıyor.
 • Kendine inanç / değer - Kendimiz hakkında olumsuz duygular, katılımı azaltabilir, ancak kendi kendimize karşı olumlu bir tutum, yeni fırsatlar ve arkadaşlıklara yol açabilir.

Dengeyi bulmak

Engelliler de dahil olmak üzere tüm insanlar için bireysel ihtiyaçları için uygun bir egzersiz rejimini uygulamaya koymak önemlidir. Egzersiz, spor salonuna gitmek veya bir maraton koşmak anlamına gelmez; Kas gücüne ve tonuna odaklanan sandalyeye dayalı egzersizler genel sağlığımız ve refahımız üzerinde çok fazla etkiye sahip olabilir.

O zaman hepimiz sağlıklı bir geleceği desteklemek için sağlığımızı geliştirmeye ve geliştirmeye başlayalım.

Araştırma Kaynağı : https://www.passionatepeople.invacare.eu.com/health-well-being-benefits-of-exercise-for-disabled/

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.