Güncel
news-details
Makale

Özürlü ekipman algısının değiştirilmesi

Birçok insan için, engellilik ekipmanı bir bağımsızlık ve özgürlük aracı sağlar.

Bu, ister bağımsız bir şekilde tekerlekli sandalyede çıkma, ister evdeki değerli veya gerekli bir görevi tamamlama, doğru yardımları yapma ve sağlama yeteneğine sahip olsun.

Bununla birlikte, engellilik ekipmanı terimi olumsuz çağrışımlar getirebilir. Metal bacak braketleri ile genç Forrest Gump görüntüleri akla geliyor. Engellilik, yaşlanma ya da bağımlılık algısı oluşturabilir. Bu ekipmana ihtiyacınız olursa kırılırsınız ya da sizin için bir şeyler yanlıştır. 'Ekipman' kelimesi bile mekanik aletler hakkında düşünmemizi sağlıyor. Korkunç şeyler, güvenmek zorunda olduğumuz bir şey ya da günlük hayatımızın bir parçası olarak kucaklamak istediğimiz bir şey değiller. Geçtiğimiz on yıllar boyunca, ürün geliştirmede sıçramalar ve sınırlar üretmiş, günlük yaşamları daha az hastane ve daha misafirperver hale getirmiştir. Ürünler artık bu cihazların sağlayabileceği bağımsızlığı, özgürlüğü ve kontrolü daha iyi yansıtıyor. Aslında, ekipmanlar yaşam ve çevre engellerini minimize ve kişisel yetenekleri maksimize edilebilir yollarını gösteriyor

Öyleyse, bu olumlu etkiye sahip olabilecek ekipman için olumsuzluğu vurgulayan bir terim kullanmalı mıyız?

Engellilik ekipmanı olarak adlandırılabilecek cihazları düşünürsek, bu özelliklerin birbiriyle çelişmesine odaklandıklarını keşfedebiliriz. Bu öğelerin artık daha yaygın bir yer haline gelmesi, kullanıcının sık sık bir engelliliğe sahip olduğunu düşünemeyeceği anlamına da geliyor. Örneğin banyo yardımcılarını veya hareketlilik scooter'larını alın. Bu ürünlerin tüm imajı ve kullanıcı profili, imalatçıların ürünü sunuşlarına göre değişiyor.

Hareketlilik yardımcıları

Tekerlekli sandalyelerden yürüyüş çerçevelerine kadar, hareket yardımları insanların çevreleri ve daha geniş dünyayı daha özgürce ve bağımsız olarak dolaşabilmelerine olanak tanır.  

Gelişen teknoloji ve tasarımlar, bireye kişiselleştirilmeye daha fazla önem veren geniş bir yelpazede yardımcıları yarattı. Bu nedenle, ekipmanı kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmek, gerektiğinde uyarlamalar yapmak ve yaşam tarzınıza uygun tasarımlar seçmek için giderek artan seçenekler var. Bu, tekerlekli sandalye çerçevelerinin farklı şekil ve ağırlıkları, elektrikli tekerlekli sandalyeler için farklı yürüme sistemleri veya ayarlanabilir özellikler ve depolama seçeneklerine sahip yürüyüş çerçeveleri içerebilir. Yürüme yardımcıları çok daha erişilebilir ve daha önce hiç olmadığı kadar düşük maliyetlerle satın alınabilir, bu da artık uzman bir tıbbi tedarikçiden satın alınmadıkları için damgalanmayı azaltmaya gider.

Şu anda mevcut olan hareketlilik yardımlarının kapsamı ve kişiselleştirilmesi, herkes için aktif bir yaşam tarzını sürdürebilmeleri ve sakatlık kelimesiyle ilişkilendirilebilecek kısıtlamaları veya bağımlılıkları azaltma seçenekleri sunmaktadır.

Güvenlik ve günlük yaşam destekleri

Evde kullanım için mevcut olan günlük aktivitelerde güvenliği ve bağımsızlığı geliştirmek için birçok yardım bulunmaktadır. Daha karmaşık ihtiyaçlara sahip olanlar için bile, geniş bir hareketlilik sağlayan yatak yelpazesi, yeteneği ve konforu en üst düzeye çıkarmak için özellikler sunar. Bir aile üyesine ev içinde sosyal olarak daha fazla katılımı olan bir kişiyi hareket ettirmek için en iyi ve en rahat yöntemleri sağlamak için çeşitli kaldırma araçları mevcuttur. Gönderilen ev yardımcılsı banyo ekipmanları gibi diğer yardımcı cihazları ev ortamı üzerinde daha fazla erişim ve denetim sağlar. Bu, insanlara, istedikleri zaman ve istedikleri görevleri yerine getirme imkânı ve özgürlüğü sağlar.

Bu bağımsızlık ve kendi çevreniz üzerindeki kontrol hepimiz için önemlidir ve bu yardımcıların yetenek eksikliğiyle ilişkili bir şey olmasından ziyade, nasıl ve güçlenebileceğinin bir başka örneğidir.

Zorluklarınız ve yaşam tarzınız ne olursa olsun, bağımsızlığınızı artıracak, erişilebilirliği artıracak ve her gün yaptığınız aktiviteler üzerinde daha fazla kontrol ve seçim olanağı sağlayacak araçlar ve cihazlar bulunmaktadır. Mevcut seçeneklerin arttırılması, size biraz daha tarzı olan veya çok yönlü ve farklı aktivitelere uyarlanabilen bir cihaz arayışındayken, size uygun olan kararları alabilmeniz demektir.

“Engelli ekipmanı” teriminin tümünün kapsamı geniş ve olumsuz tutumlar ve yetenek eksikliği ile ilişkili olabilir. Bu, bağımsız donanım, yetenek ve seçime odaklanan tasarımların mevcut donanım çeşitliliğini yansıtmamaktadır.  

Bazıları bir ismin içinde ne olduğunu söyleyebilir? Ancak, hayatlarımız için ekipman seçerken, yaptığımız seçimlerin, engelleyici kavramlarına odaklanmak yerine, nasıl mümkün olabileceğini ve nasıl işe yarayacağını düşünelim.

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.