Güncel
news-details
Paralimpik Sporlar

Tekerlekli Sandalye Tenis

Genel Bakış

Tekerlekli Sandalye Tenis için ekipman ve kurallar normal tenis için olanlarla neredeyse aynıdır. Çeşitli teknikler kullanılarak, oyuncular topu puan kazanmak için rakibin sahasına doğru bir şekilde döndürürler. Bu sporu oynamak için tenis tekniklerinin gerekli olduğu doğru olmakla birlikte, aynı zamanda, oyuncuların yan yana hızla hareket etmelerini ve geniş bir alanda hareket etmelerini sağlamak için tekerlekli sandalye kontrol teknikleri (sandalye çalışması) da gereklidir. Çok heyecanlı olan gerçek oyunlarda, oyuncular o kadar hızlı hareket eder ki, tekerlekli sandalyede olduklarına inanmak zordur. Sağlam tenis oyununda, oyuncular iki kez sıçrama yapmadan topu iade etmelidir. Tekerlekli Sandalye Tenisinde ise, top ikiye kadar çıkabilir. Oyuncu topu yere üçüncü kez vurmadan önce iade etmelidir. İlk sıçrama sahaya düştüğü sürece, İkinci sıçrama saha dışında gerçekleşebilir. Oyuncular, topu sahanın içinden ya da dışından iade etme hakkına sahiptir.

Tarihçe

Tekerlekli Sandalye Tenis Barcelona 1992 Paralimpik Oyunları'ndan bu yana resmi bir spor olmuştur. Bugün, Paralimpik Oyunlarına ek olarak, profesyonel teniste dört Grand Slam turnuvasında Tekerlekli Sandalye Tenis etkinlikleri düzenlenmektedir: Avustralya Açık (Avustralya), Fransa Açık (Fransa), Wimbledon (İngiltere) ve ABD Açık ( Birleşik Devletler).

Uygun değer düşüklüğü

Ekstremite eksikliği (üst ve alt ekstremite bozukluğu) 
Rio 2016 Paralimpik Oyunları'ndan itibaren

Tokyo Büyükşehir Hükümeti Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Hazırlık Bürosunun izniyle (Ocak 2016 itibariyle)

Rekabet Mekanları


Kaynak : https://tokyo2020.org/en/games/sport/paralympic/wheelchair-tennis/

  • Ariake Tenis Parkı

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.