Güncel
news-details
Paralimpik Sporlar

Tekerlekli Sandalye Rugby

Genel Bakış

Tekerlekli Ssandalye Rugby, üst ve alt ekstremite fonksiyon bozukluğu olanlar için tasarlanmış tekerlekli sandalye sporudur. Rakiplerin saldırılarını engellemek ve savunmalarını ihlal etmek için tekerlekli sandalye ile mücadele etmek yasaktır. Güçlü fiziksel aktivite Tekerlekli Sandalye Rugby'nin ayrılmaz bir parçasıdır, bu nedenle bu spor için tekerlekli sandalyeler sağlamlık ve çarpışmanın etkisine direnmek için yeterli güç sağlayan bir şekil ile tasarlanmıştır. Her takımdan dört oyuncuya sahada izin verilir. Bir oyun sekiz dakikalık dört çeyrekten oluşur. Tekerlekli Sandalye Rugby bir basketbol sahası üzerinde, voleybolda kullanılan topa benzer bir düzenleme topu kullanılarak oynanır. Güçlü gövdeli kumaşın aksine, ileri geçişlere izin verilir. Top atma, yuvarlama ve top sürme, dizlerinin üstünde tutarak, oyuncular topu hedefe doğru taşırlar. Topun sahibi olan oyuncunun tekerlekli sandalyesinin bir tekerleği hedef hattında olduğunda ya da geçtiğinde gol atılabilir. Oyuncular, kendi seviyesine göre yedi sınıfa ayrılırlar ve 0.5 ile 3.5 arasında bir puan değeri atarlar. Her takım için dört oyuncunun toplam klasman değerlerinin toplam puanı 8'i geçmemelidir, ancak bu maksimum sayı her bayan oyuncu için 0,5 puan artar.

Tarihçe

Tekerlekli Sandalye Rugby, 1977 yılında Kanada'da tetraplejisi olanlara (servikal kord yaralanmaları, üst ve alt ekstremite amputasyonları, serebral palsi, vb. Üst ve alt ekstremite fonksiyonlarında bozulma olanlar) takım sporu aktivitelerine katılmak için fırsatlar sağlamak üzere tasarlanmıştır. Şimdi Batı'da çok popüler olan uluslararası tekerlekli bir spordur. 

İlk başta, Tekerlekli Sandalye Rugby sporun acımasızlığı nedeniyle “cinayet topu” olarak biliniyordu. İlk kez Atlanta 1996 Paralimpik Oyunları'nda bir gösteri sporu olarak tanıtıldı ve Sydney 2000 Paralimpik Oyunları'ndan bu yana resmi bir spor oldu.

Uygun değer düşüklüğü

Ekstremite eksikliği (üst ve alt ekstremite bozukluğu) 
Rio 2016 Paralimpik Oyunları'ndan itibaren Tokyo Büyükşehir Hükümeti Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Hazırlık Bürosunun izniyle (Ocak 2016 itibariyle)

Rekabet Mekanları

  • Yoyogi Ulusal Stadyumu

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.