Güncel
news-details
Paralimpik Sporlar

Tekvando

Paralimpik programına dahil olmak, bu güç dolu dövüş sanatının dünya çapında büyümesine ilgi duyacaktır.

Genel Bakış

Taekwondo, Tokyo 2020'de iki yeni Paralimpik spordan biri - diğeri Badminton. Aslında, engelli insanlar için sporun bir versiyonu nispeten yenidir - 2009 yılında yapılan ilk Dünya Şampiyonaları ile 2005'e kadar yakın zamanda yaratılmıştır.

İki form vardır: Üst ekstremite bozukluğu olan sporcular için Gyeorugi ve entelektüel bozuklukları olan sporcular için Poomsae. Tokyo Oyunlarında sadece Gyeorugi uygulanacaktır. Etkinlikler, K41'ten K44'e kadar dört spor sınıfına ayrılır; K41, en yüksek derecede bozulmaya sahip sporcular içindir. Erkekler ve kadınlar her biri üç kilo sınıfında yarışacaklar - 61 kilodan 80 kilograma ve erkekler için 49 kg'dan 58 kilograma kadar kadınlar için. Baş ve gövde koruyucuları giyilir.

Maçlar Olimpiyat yarışması ile aynı sekizgen kortta, bir dakikalık aralıklarla üç iki turda gerçekleşir. Sporculara geçerli saldırılar için iki ve dört puan arasında verilir. Eğer skorlar üç turdan sonra bağlanırsa, ekstra bir tur tutulur.

Uluslararası Federasyon: Dünya Taekwondo

Etkinlik Programı

  • K44 61 kg'ın altında (+ K43) (Erkekler)
  • K44 75 kg'ın altında (+ K43) (Erkekler)
  • K44 75kg (+ K43) (Erkekler)
  • K44 49 kg'ın altında (+ K43) (Kadınlar)
  • K44 58 kg'ın altında (+ K43) (Kadınlar)
  • K44'ün üzerinde 58kg (+ K43) (Kadınlar)

Zafer için eğirme

Taekwondo oyuncuları

Paralimpik Taekwondo'ya özgü bir kural, sadece gövdeye yapılan vuruşların geçerli saldırı olarak sayılmasıdır. Kafaya tekme atmak faul.

Bagaja üç tür tekme var. Geçerli bir vuruş için iki puan, 180 derecelik bir dönüşe sahip bir vuruş için üç puan ve bir arka vuruştan toplam 360 dereceye kadar dönen bir tekme atışı için dört puan verilir.

360 derecelik eğirme vuruşları için dört puan verme kararı, Paralimpik Taekwondo için tamamen cesur bir hareket olan 2017'de geldi. Bu heyecan verici yeni hareketin üstesinden gelmek, sporcuların tüm maçları tersine çevirmesine izin verebilir.

Dinamik vuruşlar sporun özü olsa da, rakibin saldırılarına karşı durmak ve onları durdurmak için savunma becerileri de hayati önem taşımaktadır. Silahlara farklı derecelerde bozulma gösteren sporcular ile vücudun savunma ve saldırı için kullandığı bireysel yöntemler ortaya çıkacaktır.

Bir hareketin geçerliliği, bagajda giyilen bir elektronik koruyucu tarafından belirlenir; Güçlü ve doğru bir şekilde teslim edilen bir tekme, puanların ödüllendirilmesini sağlayacaktır.

Altın için çarpıcı

Taekwondo oyuncuları

Şu anda Rusya Federasyonu en fazla sayıda sporcuya sahip, bunu Türkiye, İran ve Azerbaycan izliyor. Fransa ve Moğolistan'ın daha az sayıda rakipleri var ama bunların kalitesi yüksek kabul ediliyor.

Bunlar arasında, Moğolistan'ın Bolor-Erdene Ganbat'ı, erkek K44'ün uluslararası düzeyde 61 kg sınıfının altında yer almasına yol açtı. Onun tarzı hızlı hareketler ve güçlü vuruşların çırpmalarını içerir.

Kesin olan şey, Taekwondo'nun hızlı ve heyecan verici büyümesinin, Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarına dahil edilmesinin sağladığı görünürlük sayesinde devam etmesidir.

Kaynak: https://tokyo2020.org/en/games/sport/paralympic/taekwondo/

Bu makaleyi paylaşabilirsiniz!

author

By Enes

Site Yöneticisi

Dünya'nın hangi ülkesinde olursa olsun engelli insanlarımızın daha rahat yaşamaya hakları vardır. Bunun için öncelik belirtmeden engeli ne olursa olsun o engelleri kaldırmaya yardımcı olmalıyız. Engeller aşılamaz değildir, yeter ki çaba sarf edilsin.